Skalní hrádek Šaunštejn neboli Loupežnický hrad

By Kam na výlet

Zbytky skalního hrádku na pískovcovém bloku, asi 1 kilometr od Vysoké Lípy a 8 kilometrů severozápadně od České Kamenice. Skalní hrádek Šaunštejn vznikl někdy v polovině 14. století při trase České stezky (nebo též České silnice) na odbočce do Hřenska a k Labi. Patřil rodů Berků a později Vartemberků. V roce 1444 byl dobyt, pustl a stal se útočištěm loupežnických band, zběhů a dobrodruhů. Začalo se mu proto říkat Loupežnický hrádek. Původně měl hrad strážní funkci a signálním ohněm dával vědět nebezpečí či ohrožení a také obchodní výpravy jedoucí z České stezky na sousední skalní hrad Falkenštejn.

Plošina hradní skály je rozdělena do několika bloků se strmými stěnami. Přístup k zbytkům hrádku je zabezpečen pomocí systému železných žebříků, mostků a zábradlí. V terénu patrný prostor bývalé stáje nebo místnosti pro stráž a vytesaná prohlubeň pro uskladnění obilí. Ve skále je vytesán monogram J. J. H. s letopočtem 1760. Patrné je také vyhloubení podvalí pro hradní věž a cisterna na dešťovou vodu. Odměnou za krkolomnou stezku po žebříkách, schodech, můstcích a skalních průrvách bude nádherný rozhled do kraje. Vydejte se za kouzelným hradem Šaunštejn.

Kudy z nudy - Hrad Šaunštejn - přístupný od června 2022

Rozhledna Růženka na Pastevním vrchu

By Kam na výlet

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–1807.

Na Pastevním vrchu již od roku 1809 stávala boží muka s bytelným podstavcem, vybudovaná Johanem Christophem Schubertem, ke kterým o svátku Božího těla mířila procesí věřících. Později byl Pastevní vrch využíván i k ostraze kraje. Svědčí o tom i jeho německý název – Hutberg, neboli Strážní vrch.

Boží muka s podstavcem na svém místě ještě stojí, avšak dnes k nim směřují především turisté. V rámci naučné stezky Růžová je zde umístěna jednoduchá dřevěná rozhledna, ale výhled je pěkný i bez ní. Z nezalesněné plochy na Pastevním vrchu spatříte Děčínské stěny, České středohoří s Milešovkou, Lužické hory i Saské Švýcarsko – uvidíte Děčínský Sněžník (stolovou horu s rozhlednou), Jedlovou, Studený vrch, Růžák, Pravčickou bránu s celým masivem pískovcových stěn, dohlédnete do německého Saska na stolové hory Lilienstein, Papstein a Kaiserkrone. Uvidíte okolní vesnice Janov, Jetřichovice nebo Vysokou Lípu.Rozhledna Růženka - neobvyklá vyhlídka na České Švýcarsko | TuristickaMapa.cz

Pro lepší orientaci je zde nainstalována informační tabule, na které jsou vyobrazeny jednotlivé vrcholy s uvedením názvů. Kromě přírodních krás můžete zahlédnout také pasoucí se ovce, lamy a koně.

Janovská vyhlídka

By Kam na výlet

Janovská vyhlídka se nachází nad Hřenskem, jen kousek od silnice. Můžete se z ní pokochat opravdu pěknými výhledy, mezi nimiž nechybí zajímavé přírodní scenérie ani hezký pohled na Hřensko. Upravené odpočinkové a vyhlídkové místo s půvabným kamenným zábradlím, kamennými lavicemi a poničeným pomníkem obětem I. světové války.
Fotogalerie • Janovská vyhlídka (Vyhlídka) • Mapy.cz

Janovské vyhlídce dojdete po zelené značce ze středu obce. Z vyhlídky jsou pěkné pohledy na Hřensko a řeku Kamenici, která tudy protéká.